המשמעויות השונות במקרה של אי קבלת הסכמה מדעת לטיפול רפואי

רופא כותב

המשמעויות השונות במקרה של אי קבלת הסכמה מדעת לטיפול רפואי

זכויות המטופל בעת ביצוע של הליך רפואי, הינם מרכיב חשוב ומרכזי בכל הקשור לדיני המשפט הרפואי, בפרט, וזכויות האדם, בכלל. ההבטחה של זכויותיו השונות של המטופל הרפואי היא נשמת אפה של רפואה מודרנית, מתקדמת ונכונה וכדי להבטיח שהדברים אכן יתממשו, תוקנו וחוקקו, תקנות וחוקים על מנת להבטיח זכויות אלו.

זכות ראשונית שכזו, עוסקת בחובתו של הרופא המטפל, על פי חוק, לספק למטופל שלו את כלל ומלוא המידע הרפואי וההשלכות האפשריות ומהות הטיפול המוצע. כל זאת על מנת שהמטופל יוכל לקבל במודע, באופן מושכל ותוך הבנה מלאה ככל האפשר של החלטה אודות הסכמתו לטיפול הרפואי המוצע. פסקי דין ברשלנות רפואית רבים, נכתבו בגין אי מתן זכות זאת וחשוב שתכירו אותה.

חוק זכויות החולה ומרכזיות קבלת הסכמה מדעת על ידי המטופל

זכות זו, נקראת בשפה המקצועית 'קבלת הסכמה מדעת לטיפול רפואי' ובה נדרשת הסכמת המטופל לטיפול עצמו המוצע לו. היפוכה, הוא מקרה בו אין נותנים את מלוא המידע למטופל ואזי מתקיימת סוגיה משפטית סביב אי קבלת הסכמה מדעת לטיפול רפואי, שהמחוקק מתייחס עליה בחומרה יתרה.

על פי חוק 'זכויות החולה' ו'חוק החולה הנוטה למות', לכל אדם בוגר (בשונה מקטין), שהינו כשיר משפטית, ישנה הזכות (וחובתו של המטפל להעניק לו אותה), לקבל החלטות לגבי הטיפול הרפואי המוצע לו על ידי הרופא. ללא הסכמת המטופל, אסור לתת את הטיפול הרפואי המוצע.

כדי שהמטופל יוכל לקבל החלטה נבונה, על הרופאים להעניק לו את כל המידע הנדרש מבחינה רפואית (באופן סביר) ובין השאר להסביר על מטרת הטיפול, מהות הטיפול ושיטות הביצוע, התועלות שלו, הסיכונים ותופעות הלוואי האפשריות וכמובן סיכויי ההצלחה.

חשיבות קבלת הסכמה מדעת לפני כל טיפול רפואי

זכות זו אינה מגיעה בחלל ריק ויש לה משמעות רבה בשאלה האם המטופל יסכים או יסרב לטיפול המוצע לו. אבל חשוב מכך, זכות זו מסמלת גם את השמירה על כבוד ופרטיות המטופל וזכותו להחליט, מרצונו החופשי על הטיפול, כאשר כלל השיקולים פרושים לפניו. לכן גם חובה לתת את המידע זמן סביר מראש ולנטרל את ממד הלחץ.

מנגד, הסכמה מדעת יכולה להתקבל רק ממטופלים המוגדרים ככשירים משפטית. מחוץ להגדרה זו נמצאים מי שסובל מליקוי שכלי או חוסר צלילות דעת, מחלה פיזית שאינה מאפשרת לו לקבל החלטה מושכלת, קטין ועוד. הזכות אינה ניתקת לחלוטין, אלא תתקבל על ידי הורים, אפוטרופוסים וכד' בנמצא.

באותו ההקשר, גם מקרי חירום רפואיים, אינם דורשים ובוודאי אינם מעכבים טיפול רפואי, גם אם אין הסכמה. הרי לא יעלה הדעת, למשל, שנמנע מביצוע החייאה באדם נטול הכרה עקב אירוע לבבי פתאומי, רק בשל העובדה שאיננו מסוגלים לקבל את הסכמתו. ישנם כמובן חריגים נוספים וחשוב גם לדעת שסידרת טיפולים, אינה מחייבת הסכמה על כל טיפול בנפרד.

אי קבלת הסכמה מדעת לטיפול רפואי וההשלכות המשפטיות

ההסכמה עצמה מתבצעת לרוב על ידי קבלת תגובה בעל פה מהמטופל אך במקרים רבים, נדרשת הסכמה בכתב וחתימה, כגון בניתוחים מורכבים, טיפולי הפריה חוץ גופית, דיאליזה, כימותרפיה ועוד.

כאמור, קבלת הסכמה מדעת הכרחית ואי הסכמה – פירושה חובה על הרופא המטפל, שלא להעניק את הטיפול, במקרים המצוינים בחוק. הבעיה מתחילה כאשר ישנו מקרה של אי קבלת הסכמה מדעת לטיפול רפואי, במיוחד כאשר לא ניתנה אפשרות זו למטופל. פסקי דין ברשלנות רפואית, עוסקים רבות בסוגיה משפטית זו.

בין אם מדובר בדבר שנעשה במזיד ובין אם בשוגג או בהיסח הדעת, בין אם הייתם מסרבים לאור המידע שהייתם מקבלים ובין אם הייתם מסכימים אבל בפועל לא קיבלתם את המידע, הרי שמדובר בעניינים של שמירה על כבוד ופרטיות המטופל ופגיעה באוטונומיה ובזכות שלו להחליט על מצבו.

במקרה זה קיימת עילה משפטית ואולי גם קביעת רשלנות רפואית, שהביאה לכדי הפגיעה בזכויות המטופל. לשיקולכם, האם לפנות במקרה זה ליעוץ משפטי, בשל הפגיעה בכם ולתבוע בגין שלילת הזכות שלכם.

רופא כותב

שתפו פוסט זה
ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
אופנה
בלוג
איך אופנה משפיעה על מציאת הבן זוג המתאים?

אופנה משחקת תפקיד מכריע בעולם ההיכרויות, מכיוון שלעתים קרובות זהו הרושם הראשוני שאנו עושים על בן זוג פוטנציאלי. הדרך בה אנו מתלבשים יכולה לשדר את האישיות, הביטחון והסגנון שלנו, שיכולים למשוך או להרתיע מחזרים פוטנציאליים.

שינה
בלוג
מגנזיום לשיפור השינה: טיפים טבעיים לשינה שלווה ורגועה.

מגנזיום הוא מרכיב תזונתי חיוני לגוף האנושי, והוא משחק תפקיד מרכזי במאות תהליכים ביולוגיים, כולל תפקוד תקני של השינה. המגנזיום משפר את איכות השינה על ידי הרגעת מערכת העצבים, הפחתת מתחים וטיפוח הרפיה שלוות. בדיוק כמו שאנחנו מניחים שמן מנורה במנורת שמן להפיק את האור, כך גם הגוף ממיר את המגנזיום לאנרגיה שמאפשרת לנו להירדם בקלות.