כל הדרכים לשחזור שיניים

שיניים

שחזור שיניים הוא מונח המתייחס למגוון טיפולים שמטרתם לשקם ולחדש שיניים פגועות, חולות ושבורות, ואף לבצע השלמה של שיניים חסרות בפה הן לצרכים אסתטיים והן לצורך תפקוד הפה והלסת בצורה מיטבית. שיניים שבורות, שיניים סדוקות, שיניים שחוקות או רופפות וחלשות בפה, אובדן ושחיקה של טיפולים ישנים דוגמת נפילת כתר או סתימה, אובדן שיניים בתאונה או בשל מחלה- כל אלו יזכו למענה באמצעות מגוון טיפולי שחזור שיניים, בהתאמה לצורך ולמטופל.

סוגי טיפול ודרכים לשחזור שיניים

ככלל, טיפולי שיניים בכלל וטיפולי שחזור שיניים בפרט מתבצעים תחת גישה שמרנית, שמטרתה הוא שימור השן הטבעית, שיקום שלה והגנה עליה מפני עומס ושחיקה, תוך הימנעות מעקירת שיניים ככל הניתן. יחד עם זאת, טכנולוגיות מתקדמות ושיטות טיפול חדשניות בענף רפואת השיניים, מספקות מענה לכל צורך טיפולי, החל מסדק קל בשן בריאה וכלה באובדן מלא של שיניים קבועות.

בין סוגי הטיפול:

  • סתימות לבנות– סתימות לבנות נועדו למלא חורים בשיניים, להשלים שיניים שבורות שאבדו מנפחן, להקים מבנה שן איתן יותר, לסתום סדקים וחריצים בשיניים ובין השיניים, ולמנוע חדירת זיהומים, דלקות שיניים ועששת. סתימות לבנות מיושמות באמצעות חומרי שרף מסוג קומפוזיט, חומר לבן במראה ובהרכב המדמה את השן הטבעית, ניתן ליישום בקלות באמצעות הדבקה בחום ועמיד לאורך שנים ארוכות.
  • כתרים– כתרים לשיניים משמשים לשיקום מבנה השן ושיקום אסתטי, כאשר השן חוותה אובדן של חלק גדול מן הנפח החיצוני שלה, בשל שבר בשן באירוע חבלה או טראומה, או בשל חור בשן ומחלת עששת שלא טופלה והעמיקה את הנזק לשן. במקרים אלו הטיפול עשוי לכלול טיפול שורש מקדים, הבראה והחלמה של שורש השן הפגוע, בנייה מחדש של תצורת השן באמצעות מבנה קומפוזיט, וחיפוי של השן המשוקמת באמצעות כתר. כתרים לשיניים מיוצרים במידה מדויקת ובהתאמה אישית לכל מטופל, וניתן למצוא כתרים ממגוון חומרים, בניהם: כתרים ממתכת, כתרים ממתכת בציפוי חרסינה לבנה, כתרים מחרסינה מאלה וכתרים מזירקוניה. ההבדל בין סוגי הכתרים הוא בחוזק החומר ועמידותו, כמו גם במראה השן ובעלות הכתר.
  • השתלות שיניים– טיפולי השתלות שיניים מיועדים למקריםבהם לא ניתן להציל את מבנה והשן ולמעשה אין אפשרות לשקם את השיניים. השתלות שיניים מיועדות להשלמת השיניים החסרות, באמצעות השתלת פרופיל טיטניום או זירקוניה זעיר, בתצורת בורג, המוטמע בבסיס עצם החניכיים ומהווה בסיס לחיפוי חיצוני באמצעות כתר. השתלות שיניים מספקות מענה לאובדן של שן יחידה או מספר שיניים, ועד למקרים של השתלת שיניים מלאה בכל הפה. קיימות מגוון שיטות להשתלת שיניים, מענה להשתלות שיניים עבור מחוסרי עצם, השתלות בשיטת העמסת שתלים, השתלת שיניים ממוחשבת ופתרונות נוספים. סוג ההשתלה ומאפייניה ייקבע בשילוב בין המלצות הרופא למטופל, בהתבסס במצב הפה והשיניים, בצפיפות עצם החניכיים, בהעדפות המטופל ובתקציבו. 

שיניים

  • גשרים– גשר לשיניים הוא טיפול אורתודנטי, העוסק בשיקום אסתטי של הפה והשיניים, ובמקרים רבים גם בשיקום תפקודי. הגשר הוא פתרון טיפולי המיושם למשך תקופה מוגבלת (מספר חודשים ועד כשנתיים), ומטרתו היא דחיקה והפעלת לחץ על שיניים לצורך צמצום וסגירת רווחים בשיניים, יישור שיניים עקומות ותיקון מבני. נהוג לבצע טיפולים אורתודנטיים בגיל ההתבגרות, לאחר סיום שלב הגדילה של הלסת והפנים.
  • שיניים תותבות– שיניים תותבות הן פתרון מסורתי, המספק חלופה לאובדן של שיניים קבועות. שיניים תותבות מיוצרות כסט, על גבי תבנית המותאמת אישית ללסת של המטופל, וכוללת שיניים מחומרים המדמים את הרכב השן הטבעית, בעלות יכולת תפקוד ולעיסה ועמידות טובה. שיניים תותבות הן שיניים נשלפות. בשונה מטיפולי השתלות שיניים המעניקות שיניים קבועות. פתרון זה מתאים למטופלים מחוסרי שיניים שאינם מתאימים מבחינה רפואית/אנטומית לביצוע השתלת שיניים, או לחילופין בשל שיקול כלכלי.

בבחירת טיפולי שחזור שיניים חשוב להביא בחשבון גורמים רבים, החל ממצב השיניים ובריאות הפה, מורכבות הטיפול, סיכויי ההצלחה והעמידות שהוא מציע, אסתטיקה ונראות, נוחות, וכן שיקולי עלות והתאמת הטיפול ליכולת הכלכלית של המטופל.

שתפו פוסט זה
ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים
שינה
בלוג
מגנזיום לשיפור השינה: טיפים טבעיים לשינה שלווה ורגועה.

מגנזיום הוא מרכיב תזונתי חיוני לגוף האנושי, והוא משחק תפקיד מרכזי במאות תהליכים ביולוגיים, כולל תפקוד תקני של השינה. המגנזיום משפר את איכות השינה על ידי הרגעת מערכת העצבים, הפחתת מתחים וטיפוח הרפיה שלוות. בדיוק כמו שאנחנו מניחים שמן מנורה במנורת שמן להפיק את האור, כך גם הגוף ממיר את המגנזיום לאנרגיה שמאפשרת לנו להירדם בקלות.

אופנה צנועה
בלוג
אופנה צנועה באינטרנט, טרנד חדש?

רשתות חברתיות משפיעות על כל תחומי החיים, אופנה צנועה מתגבשת כתחום בלתי נמנע של האופנה המודרנית. זהו לא רק טרנד חדש בעולם האופנה, אלא תנועה חברתית ותרבותית שגובשה כתגובה לתרבות הצרכנית והשגרתית השולטת בחברה המודרנית. מהי אופנה צנועה באינטרנט, איך התחילה תופעה זו ולמי היא מתאימה ומה מיוחד בסגנון אופנה כזה.

כיסוי ראש
בלוג
מודרניות ומסורת – כיסויי ראש מעוצבים לנשים

​ ​כיסויי ראש מהווים חלק בלתי נפרד ממסורות רבות ברחבי העולם מזה דורות רבים. הם משמשים הן כסממן תרבותי וסמל לזהות דתית או אתנית, והן ככלי אופנתי המבטא סגנון אישי. בעידן המודרני, המסורת והחדשנות משתלבות יחד בעיצוב כיסויי ראש, כאשר אלמנטים מסורתיים מקבלים פרשנות מודרנית ועדכנית. מגוון רחב של חומרים, צב